A II. világháború után a Nagy-Britanniába való bekerülése óta az aromaterápia folyamatosan erősödik, sokkal strukturáltabbá vált, mint a kezdetekben, s a szépségterápiás törekvésekből átkerült az egészségügyi környezetbe, kórházakba, háziorvosi rendelőkbe és különféle egészségügyi központokba.
A Lelkes Ásványbörzére a MOM Sportban évente kétszer lehet kilátogatni és bár megvannak az állandó programok, s ha valami korábban megtetszett és amiatt tér vissza az ember, nagy valószínűséggel talál hasonlót, mégis minden egyes rendezvény mindig egy kicsit más, ettől is olyan varázslatos és biztos, hogy történik valami spirituálisan jelentős pillanat az arra fogékonyak számára.
Az aromaterápia története
Úgy tűnik, hogy az aromás növények terápiás alkalmazása egyidős magával az emberi civilizációval. Az ősi temetkezési helyeken olyan növényeket találtak, mint az édeskömény, a koriandermag, vagy sok egyéb. Ázsiától az ókori Egyiptomig és a Földközi-tenger térségében számos hagyatéki szöveg írja le a gyógyító kenőcsök, gyógyolajok, borogatások és gyógyító parfümök készítésének különféle eljárásait és rituáléit. A történelem során a világ legnagyobb civilizációi sorra aromás füstölést használtak a lélek felemelésére és a betegségek gyógyítására. Néhány régi, egyébként nem feltétlenül a témába vágó szövegben rengeteg utalás található „varázslatos parfümökre”, amelyek fokozzák a személyes vonzerőt és boldogságot ígérnek. A vallási szertartásokhoz használt spirituális parfümöket a történelemben is használták, különösen az ókori Egyiptomban és a Tudor-kori Angliában.
15. Lelkes Ásványbörze Szofiz Forest
Az aromaterápia fejlődése a XX. században
Olasz orvosok, Renato Cayola és Giovanni Garri már az 1920-as és 1930-as években kísérleteket végeztek az illóolajok pszichológiai hatásaival kapcsolatban. Megfigyelték az olajok vérnyomásra, idegrendszerre, pulzusra és légzésre gyakorolt hatását, különösen serkentő és nyugtató hatásukat, valamint az antibakteriális hatást is észrevették. A II. világháború után a Nagy-Britanniába való bekerülése óta az aromaterápia folyamatosan erősödik, sokkal strukturáltabbá vált, mint a kezdetekben, s a szépségterápiás törekvésekből átkerült az egészségügyi környezetbe, kórházakba, háziorvosi rendelőkbe és különféle egészségügyi központokba.
Az aromaterápia klinikai megközelítésének következő nagy lépése Franciaországban történt, amikor 1969-ben Maurice Girault kidolgozta az „aromatogramot” Schroeder és Messing kutatásai alapján. Az aromatogramok olyan laboratóriumi technikát foglalnak magukban, amely azonosítja az egyes illóolajok antimikrobiális képességeit meghatározott mikrobiális kórokozókkal kapcsolatban. A fejlesztés eredményeként számos további vizsgálatot végeztek az illóolajok antimikrobiális potenciáljával kapcsolatban.
Közben Franciaországban Daniel Penoel (orvostan- és természetgyógyász hallgató) érdeklődni kezdett Jean Valnet munkái iránt.Pierre Franchomme vegyésszel együttműködve kifejlesztették a később „tudományos aromaterápiaként” ismertté vált programot.A hangsúly a fertőzések illóolajokkal történő kezelésére került, s ezt a megközelítést ma „aromatológia” vagy „aromás gyógyászat” néven ismerik.Az idő múlásával az iparágat képviselő szakmai szervezetek jöttek létre, elsőként a Nemzetközi Aromaterapeuták Szövetsége, hogy a kialakulóban lévő terápiának hitelt és meghatározott struktúrát adjanak.Ennek eredményeként az aromaterápia oktatási normái nagymértékben javultak, és olyan testületek jöttek létre, amelyek speciális témákkal foglalkoznak, mint az illóolajok minősége, az EK-jogszabályok, vagy az NHS-regisztráció.Napjainkban az aromaterápia az egyik legnépszerűbb és leghatékonyabb kiegészítő gyógymód.Az aromaterápia pozitív hatásait végre a világ laboratóriumaiban végzett klinikai kutatások igazolták annak ellenére, hogy ezeknek a kis olajoknak a hasznosságát évezredek óta hordozta az empirikus tudás.
Pár száz forinttól lehet már kis köveket találni, a rendezvény nagyon jó hangulatú, az ásványkedvelők közössége egy energiagazdag társaság, melynek tagjai többnyire tisztaszívű emberek, akik közé öröm járni már csak a lelki, érzelmi feltöltődés kedvéért is.