Gazdag és érzékeny színvilágú printek, megmunkált felületek, feltűnő kiskabátok, puhán beburkoló rétegek és formák, nőies sziluettek jellemzik a jövő őszi-téli szezont - fogalmazta meg a tervezőtrió az ARTISTA legújabb kollekciójának koncepcióját, amit a Budapest Central European Fashion Week AW2425 eseményen mutattak be a Szépművészeti Múzeumban január végén.
Gazdag és érzékeny színvilágú printek, megmunkált felületek, feltűnő kiskabátok, puhán beburkoló rétegek és formák, nőies sziluettek jellemzik a jövő őszi-téli szezont - fogalmazta meg a tervezőtrió az ARTISTA legújabb kollekciójának koncepcióját, amit a Budapest Central European Fashion Week AW2425 eseményen mutattak be a Szépművészeti Múzeumban január végén.
Rendkívül változatos kínálatot láthatott a közönség a BCEFW AW2425 szezonjának divatbemutatóin. Izelítőt láthattunk a könnyedebb-lazább, az elegáns, valamint a kettő ötvözetét megvalósító hanyag-elegancia stílusaiból, a színesebb, a monókróm és a klasszikus fekete-fehér ajánlatokból egyaránt. A legfiatalabb tervezőknél gyakoriak most az elnagyolt méretek, szükségesnél hosszabb ujjak, pufidzsekik, túlméretes és vegyes textúrájú, olykor idegennek ható, ám mindenképp újszerű anyaghasználat. Az ismertebb márkák a következő őszi-téli szezont különösen színesben, minták kavalkádjával, láncokkal, fémekkel tarkítva képzelik el. A legnagyobb neveket továbbra is kiemeli a klasszikus szabászat és a precíz kidolgozás, ámbár a stílusjegyeik megőrzése mellett a játék a színekkel, mintákkal, figurákkal, ábrákkal bájossá varázsolják az esetleg modorosnak ható darabokat.
"Nem is gondoltuk hogy ez téma lesz a kollekciónk alkotása kapcsán, de a választott művész festményei feltették ezt a kérdést. Korga György hetvenes évekbeli sorozata Ikebanákat ábrázol, a kollekció printjei ezek alapján készültek. A festmények esztétikáján túl az ikebana szellemisége a tervezés során sok inspirációt adott, hiszen öt olyan dolgot szimbolizál, mint a negatív tér - vagyis a csend, az asszimetria, az egyensúly, a szándékosság kerülése és az éppen elég fogalma. Korga másik fontos témája volt az űr, a csillagok világa, két ilyen festményének mi sem tudtunk ellenállni, bekerültek a printek közé, és úgy hatnak, mintha az ikebana kompozíciók kiindulásai lennének esztétikailag és szellemileg is."
Hárman vagytok, megvan kinek mi a feladata, van közöttetek feladatmegosztás? Ki mit szeret a legjobban?
Rácz Nóra: Ketten tervezzük a ruhákat Imre Kati és én. Stampf Kati a táskákért felel, emellett van a működéssel kapcsolatban is feladatmegosztás, mert olyan sokfelé kell figyelni. A saját és a külföldi webshop, a WAMP, a bécsi bolt, vagy a különböző beszerzések, gyártások csak így tudnak működni. Én tervezni és kísérletezni szeretek a legjobban, és azt az időszakot , amikor a koncepció születik meg, azt kutatjuk, rakjuk össze. És nagyon szeretem, hogy szuper csapattal dolgozhatunk a műhelyünkben, tehetséges és vagány fiatalokkal és mindent tudó legszuperebb varrónőkkel, mindezt sok nevetgéléssel.
Imre Katalin: Én mindent szeretek :) Onnan kezdve, hogy bebiciklizek otthonról a kis utcákon a város egyik legkülönlegesebb épületébe. Nagyon szeretek a kollekció készítés elején egyedül a műhelyben dolgozni az első darabokon, nyugiban, zene mellett, napsütésben. Szeretem amikor a vevőink a választott ruhába bújva ráéreznek egy ismert, vagy akár nem annyira ismert nőre magukban… ez nagyon hálás élmény.
A közös évek alatt nyilván jól megismertétek egymást, mi az amiben a legkönnyebben tudtok együttműködni és van esetleg olyan, amiben szoktatok vitázni?
Imre Katalin: Általában jól tudunk együttműködni, ezt az eltelt 30 év támasztja alá, és az, hogy jó a kedvünk, szeretjük, amit csinálunk és sokat tudunk nevetni. Humor nélkül már nem lennénk. A tervezés folyamatában külön élmény, ahogy egyik ötlet alakítja a másikat…
Rácz Nóra: Sokszor egyikünk elkezdett mondatát szó szerint befejezi a másikunk, vagy ugyanabban a ruhában jövünk be, vagy ugyanazt rajzoljuk le. Szoktunk vitázni is persze, szeretek vitázni, és sok ember nem tud, mert csak magát mondja és nem a lényegre figyel. Vitával érdekesebb az alkotás is, az egész egy nagy személyiségfejlesztő tréning :)
Hogy néz ki az alkotási folyamat nálatok, hogyan születik meg egy ruha?
Imre Katalin: A koncepció kialakulása után mindketten tervezünk, aztán egyeztetjük, vagy akár belelátunk egymás rajzaiba olyanokat, amit a másik nem is úgy rajzolt - ez izgalmas folyamat nagyon.
Rácz Nóra: Kati gyorsabb, hamarabb kezd szabni, én tovább maradok fejben - ami azért jó, mert közben az anyagokat is kiválasztjuk és a printeket tervezzük és nyomatjuk, így készülnek az első darabok.
Honnan szerzitek be az alapanyagokat, hogyan készülnek a printek?
Imre Katalin: A nem saját tervezésű alapanyagokat Olaszországból és Lengyelországból rendeljük. A printeket az alkotótól kapott képek alapján tervezzük a stúdióban és nyomatjuk Budapesten és Olaszországban.
Amikor készül egy ruha, nagyjából megvan már, hogy kinek szánjátok, mindig ugyanaz a célcsoport?
Imre Katalin és Rácz Nóra: Ugyanaz, de nem könnyen behatárolható célcsoport, pont a szabad attitűdje miatt. Olyan nőknek szánjuk, akik szeretik - vagy szeretnék - szabadon kifejezni magukat, szeretik és értékelik az életet, a művészetet, kíváncsiak és játékosak, önállóan és bátran alkotnak véleményt, és képviselik is azt.
Tudatosan választjátok a színeket a ruhákhoz? Mi befolyásol leginkább, odafigyeltek például a Pantone év színére?
Imre Katalin: A képek választása a meghatározó inkább, de befolyásolja a trend a választásunkat, ha nem is a konkrét számú Pantone színnel dolgozunk, de a nagyobb trendekhez kapcsolódunk.
Rácz Nóra: Az összkép a fontos, a viszonyok, az összefüggések, a színek a környezetükben, nem egy-egy szín. Van egy saját esztétikánk, aminek a kifejezése meghatározóbb, mint egy vagy több konkrét szín használata.
A hivatalos, nemzetközi szezonokhoz igazítjátok mindig a kollekciókat (pl. AW2425), vagy van hogy eltértek ettől?
Imre Katalin: Nem térünk el, nem is érdemes, ez a ritmusa az egész iparágnak, az anyagok, kellékek is így elérhetőek, és a gyártás is így tervezhető.
Sokadszor voltatok a BCEFW-en, az aktuális kollekció bemutatásán túl, miért fontos számotokra ez a rendezvény?
Rácz Nóra: A bemutató maga a kollekció része, a “mű" kiteljesedése. A modellekkel, hajjal, sminkkel , a nagyon tudatosan választott zenével együtt mondja el a közönségnek - élőben és később a kommunikáció során is -, hogy milyen nővé válhat, ha ezeket a ruhákat viseli. Ez máshogy nem mondható el, és a Budapesti Fashion Week-en szerencsére szuperprofi csapatokkal dolgozhatunk ezen.
A BCEFW-re külön, teljesen új kollekció készül mindig, vagy esetleg ahogyan év közben készülnek a ruhák, azokból válogattok a rendezvényre?
Imre Katalin: Mindig a legújabb kollekciónkat mutatjuk be itt, nem év közben készülnek, hanem kifejezetten az adott tervezési időszakban.
Mennyi idővel előre kezdtétek összeállítani a bemutatóra szánt kollekciót, mi határozza meg hány ruhát mutattok be éppen?
Rácz Nóra: A Budapest Central European Fashion Weeknek is már fix időpontja van, tudjuk, hogy addigra kell elkészülnünk a bemutató anyagával, ami nagyjából a fele a kollekciónak.
Imre Katalin: Novemberben kezdtünk ezzel foglalkozni és éppen határidőre készült el a kollekció, szóval teljesen friss. Mivel a teljes darabszám nagyobb, mint amit bemutatunk, ezért a modellek száma határozza meg leginkább, hogy hány öltözetet mutatunk be, ez egységes a rendezvényen.
Van-e olyan darab, ami valamiért kiemelkedik a BCEFW AW2425-ön bemutatott kollekcióból?
Imre Katalin: A törtfehér hosszú ruhánk a hatalmas ikebana printtel. Nagyon ritkán készül világos alkalmi ruha nálunk.
Rácz Nóra: A férfi öltözék is. Mostanában újra tervezünk egy-két modellt férfiaknak is, vagy olyan darabokat, amelyeket férfiak és nők is viselhetnek.
Vannak külföldi, nagy tervezők, akiket folyamatosan figyelemmel kísértek?
Imre Katalin: Persze, sok kedvencünk van, régi klasszikusok és az újak közül is, pl. Yamamoto, Margiela vagy a Comme Des Garcons, a maiak közül a Sacai, Kolor vagy a Toga. Egy kivételével mindannyian japánok… :) Ez nem véletlen, mert az egyik inspirációs forrásunk is ez, esztétikailag és filozófiájában is.
Rácz Nóra: Rettentő izgalmas, hogy ők onnan néznek erre, és így integrálják a nyugati formavilágot a kollekciójukba. Mi pedig innen nézünk oda, és a keleti esztétikát mixeljük a klasszikus formavilággal. Ez egy végtelen játék lehetőség.
Mire vagytok a legbüszkébbek a márka eddigi sikereiből és hová szeretnétek eljutni?
Imre Katalin és Rácz Nóra: Nem büszkeségnek neveznénk, inkább örömnek. Minden új kollekciót nagyon szeretünk. Igazából jó a mostani működésünk, nem szeretnénk “megnőni”, vagy nagyon sok helyen árulni, mert túl sok fontos dolog van az életben, amivel érdemes foglalkozni és csak 24 óra van egy napban. Arra törekszünk, hogy ezt megtartsuk, nagy rugalmasságot igényel, de ebben már van tapasztalatunk.
Mi lehet az AW2425 szezon legtrendibb irányzata/fazonja/színe/mintája szerintetek?
Rácz Nóra: A legizgalmasabb számunkra a “szürreális” elemek megjelenése, akár a szabásvonalakban vagy az anyaghasználatban. Ez meglepő részletekben, formai vagy tárgyi idézetekben, kiegészítőkben is megnyilvánulhat. Valahogy ez a legjátékosabb trend szerintünk, ez engedi leginkább az érzelmeinket kifejezni a megjelenésünkben.
Website: https://artistafashion.com/
Facebook: https://www.facebook.com/artistafashion.official
Instagram: https://www.instagram.com/artistafashion.official/
Showroom Budapest: 1088 Budapest, Puskin utca 19.
Flagship store Bécs: Q21, Museumquartier, Museumsplatz 1, Bécs
Fotók: ARTISTA, Olah Attila Photography, HFDA, anoidivat.hu
szisz
Copyright © 2013-
| Minden tartalom jogvédett. Ászf
www.anoidivat.hu | Elérhetőség: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.